Historie

Historie podrobněji

Naše začátky 1993

Vznik firmy Český ráj outdoor, se datuje na 15. října 1993, kdy Jakub Zítka položil první pomyslné základy firmy. V té době již měl živnostenský list na nákup/prodej. Jakub nakoupil zboží a jeho plán byl, otevřít kamenný obchod, ale co možná nejdříve. Bohužel, díky krachu stavební firmy, která prostor s budoucím obchodem opravovala, se otevření kamenného obchodu posunulo až na únor 1994. A to byl problém. Tím vznikla proluka několika měsíců, kdy nebylo místo, kde zboží prodávat. Jakubovi nezbylo nic jiného, než vymyslet alternativní variantu, jak produkty dostat k zákazníkům ihned. Na co přišel? Přišel s nápadem, že zboží vystaví ve svém pronajatém bytě, kde i bydlel. A tak se z jeho obýváku na pár měsíců stalo provizorní a první prodejní místo Český ráj outdoor.
První můj zákazník, který si tehdy v Českém ráji outdoor nakoupil, byl Robert Boukal a dodneška si ho pamatujeme a občas s ním jdeme na pivo,” dodal Jakub.

1994

Dveře opravdové kamenné prodejny se zákazníkům otevřely v únoru 1994 na Nerudově ulici. Jednalo se o vůbec první soukromý obchod se sportovním zbožím v Mladé Boleslavi.

Celkové zaměření obchodu bylo ze začátku hodně obecné a zákazníci tam mohli najít nejrůznější sportovní vybavení. Jelikož první měsíce byly velmi těžké, bylo potřeba zákazníkům nabídnout opravdu široké spektrum produktů, aby prodej “běžel”.
Jakub zmínil: “Zákazníci tehdy v Českém ráji outdoor mohli sehnat třeba fotbalový míč, hokejku, lyže či kolo.”

Překonání nejrůznějších problémů, jako jsou chybějící finance nebo počáteční nejistota z podnikání, přineslo Jakubovi i obchodu cenné zkušenosti a odhodlání jít dál.

Odpíchnutí ode dna znamenalo, že se Český ráj mohl začít pomalu, ale jistě krystalizovat. Přišlo období, kdy se začalo obchodu dařit, a tak se mohlo začít nakupovat další, pro zákazníky daleko zajímavější, zboží.

1996

První zlom nastal v roce 1996, kdy do Českého ráje outdoor nastoupil, a zároveň se ihned stal vedoucím obchodu, Jiří Odnoha. Jiří Odnoha v tu dobu byl zároveň i majitelem horolezecké školy a diplomovaným trenérem horolezectví.

Byl odborníkem a fundovaným člověkem, který rozuměl horolezectví a znal zboží, který je k lezení potřeba. Tyto produkty se v té době nikde moc neprodávaly. Díky němu, kdy střídavě byl jeden týden na obchodě a další týden s klienty na horách, se začalo prodávat daleko více vybavení, právě ze segmentu horolezectví, lezení, turistika a vysokohorská turistika,” vzpomíná Kuba.

Během následujících let 1996 – 1997, se zboží na obchodě samo přirozeně “vyčistilo” od všeobecného sportovního vybavení a Ráj se stal prodejnou s ryze outdoorovým zbožím. Jakubovi se tento koncept velmi líbil, jelikož sám měl k lezení a vysokohorské turistice velmi blízko.
“Paradoxně, k horolezectví jsem se dostal až v době, kdy do obchodu přišel Jirka. Nicméně, moje babička, skvělá podnikatelka, která mne od začátku podporovala, měla bráchu, Rudolfa Crhu ("dědek"), který stál u založení prvního horolezeckého oddílu v Mladý Boleslavi. 

Měl plno prvovýstupů na suchých skalách. Ten oddíl bral do Tater na horolezecký zájezdy. Takže pod jeho /ukama vyrostly takový ikony, jako je třeba Jiří “Šťáva” Šťastný atd. On vlastně osud asi chtěl, aby se to horolezectví v Ráji prostě prodávalo,” doplňuje Jakub.


Následovalo období růstu a obchodu se poměrně dařilo. V průběhu let se v Českém ráji outdoor postupně měnili i zaměstnanci, kteří obchodu dávali duši a tvář.

1998

Jakub se rozhodl, že se začne věnovat nejen maloobchodu, ale vyzkouší svůj obchodní talent na větším rybníku. Velkoobchodu. Kuba dodal: “Pochopil jsem, že maloobchod má i své limity a moc velký posun s Českým rájem sám neudělám.”

Začal tedy vozit stany a spacáky, od dnes již neexistující firmy AB sport a batohy značky Framo, po českých obchodech. A tak se zrodil velkoobchod Český ráj outdoor. Takhle to běželo až do doby, kdy Jakubovi přišla nabídka funkčního prádla a ponožek od značky Sensor. Zde nastal zlom, jelikož tento typ zboží zažívalo velký “boom” a hlad po funkčním prádle a kvalitních ponožkách byl abnormální. Jakub tedy utlumil do pozadí spacáky, stany a batohy a z větší části se velkoobchodně věnoval značce Sensor. Zvrat nastal ve chvíli, kdy majitel Ultrasportu, (společnost, která vlastní značku Sensor) usoudil, že je tento obrovský odběr a prodej pro Český ráj nebezpečný, jelikož velkoobchodně Český ráj outdoor prodával víc, než samotný Ultrasport.

Po domluvě mezi Ultrasoprtem a Českým rájem vznikla fúze a Jakub se začal více věnovat velkoobchodu v Ultrasportu, kde se stal obchodním ředitelem. Následně se otevřely další jednotlivé kamenné prodejny s funkčním prádlem Sensor, pod názvem Sensor Friendship Store. Tyto obchody, bohužel, neměly dlouhou životnost. V tomto mezidobí maloobchod Český ráj outdoor dál plynule fungoval a bez větších problémů se mu dařilo. Stále si držel svůj směr, a tím byl outdoorový specialista 

2002

Tento rok byl pro obchod i Kubu, (i když to ještě zatím nevěděl) zásadní. Do obchodu nastoupil Mirek Žďánský. Tehdy 22 letý kluk. Mirek si svou profesní cestu v Ráji vyšlapal poctivě a prošel všechny pozice, které se jen daly.

(Brigádník, prodavač, vedoucí obchodu, manažer a posléze nynější spolumajitel společnosti Český ráj outdoor) Pod jeho rukama vznikala celá řada projektů, jak zvýšit prodej a vrýt se do většího podvědomí zákazníků. Přišel s inovací ve formě webových stránek a později i e-shopového prodeje. Mirek měl talent nejen na prodej, odborné poradenství, ale i na práci s informačními technologiemi. Proto si pod své křídlo vzal na starosti vše, co se týkalo webu nebo e-shopu. Postupem let a také díky získaným zkušenostem, se z něj stal ten, kdo řídil celý on-line obchod. V tu dobu se Ráj nezaměřoval jen na prodej na kamenném obchodě, ale Jakub, Mirek i další zaměstnanci vyráželi na nejrůznější outdoorové akce v Česku i cizině. Pravidelně se začaly pořádat výstavy stanů v Mladé Boleslavi, kde si lidé mohli stan prohlédnout v celé své kráse. Český ráj outdoor nechyběl na žádné významnější sportovní akci, na kterých zaštiťoval prodejce funkčního prádla Sensor. Tým Českého ráje se pravidelně účastnil horolezeckého filmového festivalu (MHFF), Bike festivalu Riva Del Garda a mnoho dalších.

2002

Spuštění prvních webových stránek ceskyraj.com

2006

Spuštění druhých webových stránek ceskyraj.com

2008

Spuštění prvního e-shopu ceskyraj.com

2009

V tomto roce se cesty Jakuba Zítky a Mirka Žďánského rozcházejí. Ne však na vždy. Jakub se dále věnuje maloobchodu i velkoobchodu zároveň. Mirek se zaměřil na další svůj pracovní rozvoj nejen v IT projektech, ale i v marketingu a osobní realizaci.

2011

Mirek si v Mladé Boleslavi otevřel franšízu společnosti Husky a v roce 2012 spouští e-shop e-husky.cz, který se postupně stává úspěšnějším a více výdělečným než samotný kamenný obchod Husky-MB. Zde se naplno projevil Mirkův talent pro řízení online obchodu a online marketingu, který se snoubil s managementem řízení lidských zdrojů a celkovou strategií online obchodování.

2014

V tomto roce Jakub Zítka začal bilancovat a hodnotit, co s obchodem Český ráj outdoor dál. Padla i myšlenka, zda krám nezavřít. Jelikož se věnoval hlavně velkoobchodu a na outdoorový kamenný obchod mu nezbývalo už tolik času, kolik by chtěl.
Právě v tuto dobu svedl osud Mirka a Jakuba opět dohromady. “Dozvěděl jsem se, že Kuba shání někoho, kdo mu udělá e-shop. Já jsem v té době pracoval v IT agentuře, která se tímto zabývala, a tak mě napadlo ho znovu kontaktovat.” dodává Mirek. Po dlouhém rozhovoru a několika pivech padl nápad, zda dvě střední síly nespojit v jednu, ale obrovskou. “S Kubou jsme si prostě sedli a řekli jsme si, v jakých stadiích jsou naše obchody. A začalo se uvažovat o tom, zda ty dvě firmy nespojit a nezačít na bázi spolupráce, na který jsme se tehdy rozešli. Což bylo, že já jsem měl na starosti věci okolo maloobchodu a online obchodu a Jakub velkoobchod a částečně maloobchod,” řekl Mirek.
Přemýšleli, vymýšleli a ze všech stran probírali, jak spojit dva obchody v jeden, aniž by si lidé museli “zvykat” na něco nového. Mirek přišel s myšlenkou, proč tvořit něco nového, když už to, co potřebují, dávno existuje. Něco, co už svůj příběh má, má svou historii, duši a své jméno. Místo, kde zákazníci budou nakupovat jen kvalitní zboží, kde dostanou odborné informace, kterých je pořád v těchto obchodech nedostatek. Místo, kam se zákazníci budou rádi vracet nejen pro odborné rady, ale třeba i jen proto, že jim tam je dobře. Mluvil o starém dobrém Českém ráji outdoor. Jakubovi se tento nápad líbil a otevřely se mu nové obzory a možnosti.
Poté se strhla lavina nápadů, myšlenek, procesů a síly lidského chtění a radosti, které vedly k restartu a znovuzrození Českého ráje outdoor.

2015

V březnu 2015 se obchody Husky–MB, na Jaselské ulici a Český ráj outdoor, na Nerudově ulici uzavřely, aby se o měsíc měsíc později představil jeden a znovuvzkříšený Český ráj outdoor na Staroměstském náměstí 150, v Mladé Boleslavi.

Stěhování obchodů nebylo pro Mirka s Jakubem vůbec jednoduché. Přesouvání dvou různých stylů nábytku, ze kterého nakonec musel vzniknout jeden koncept.
Také mysleli na to, že i zaměstnanci najednou budou pracovat na jiném místě a ve spolupráci s jinými lidmi. “I pro ty zaměstnance, kteří byli najednou postaveni před hotovou věc, to muselo bejt složitý období. Si vem, že x let pracuješ někde, máš to svý a najednou ti majitel řekne, že to teď bude jinak. Budeš jinde a přibudou ti další kolegové,” dodává Mirek.
Hledání prostoru pro “nový” Český ráj trvalo nějakou dobu, protože Kuba s Mirkem měli konkrétní představy, jak by měl vypadat. Ale aby firma fungovala dál, nemohli jít do finančně přemrštěného nájmu. Nakonec si pronajali prostor od města Mladá Boleslav. Časová proluka, která vznikla při budování nového obchodu a konceptu, byla pro lidi dlouhá. Jakub s Mirkem byli ale rádi, že zákazníci vyčkali a do obchodu se vrátili. Tehdy Kuba s Mirkem pochopili, že šli dobrou cestou. “Co jinýho ten obchod potřebuje? Potřebuje věrný zákazníky, kteří tam budou chtít nakupovat, kteří věří v tu firmu, v ten obchod nebo v ten brand a kteří se tam budou cítit prostě dobře.” dodal Kuba.

Nejen kamennou prodejnu chtěli Mirek s Jakubem obléknout do nového kabátku. Záleželo jim také na e-shopu. Oba si byli vědomi toho, že e-shop, který fungoval na ceskyraj.com, není to pravé ořechové a z uživatelského, kapacitního a strategického hlediska není dostačující. Ten e-shop zůstal v té podobě, ve který jsem ho já tehdá opustil dodává Mirek. Pro začátek se tedy používal Mirkův e-shop (e-husky.cz), který se jen zkopíroval a udělal se z něj Český ráj. Mezitím se pracovalo na novém konceptu e-shopu a celkové transformaci online prodeje.
Kamenná prodejna na Staroměstském náměstí se mezitím formovala a začínala se postupně ustalovat.

2016

Podoba a zajištění správného vývoje a chodu e-shopu si prošly dlouhou a trnitou cestou, kterou si Mirek prošlapal spolu s programátory, grafiky, analytiky, copywritery a dalšími, kteří na e-shopu ceskyraj.com spolupracovali.

Jakub dodává: “Mirek mi řekl svou myšlenku a plán, který zněl, že sílu, příběh a duši kamenné prodejny, chce přenést i na e-shop. Já, jako laik v těchto věcech, jsem k tomu byl docela skeptický. No protože ty částky, který by za e-shop padaly, byly astronomické a pro mě nepředstavitelné. Nicméně jsem uzrál a věřil v Mirkův talent, intuici a znalosti. A tak se začala vyvíjet nová podoba e-shopu.” Mirek v tu dobu pracoval ve společnosti, která e-shopy vytvářela, a tak se roztočilo kolo prací a kontaktování těch správných lidí, kteří budou na novém e-shopu makat. Testování uživatelského prostředí a dolaďování všech potřebných funkcí zabralo nespočet dní i nocí strávených u počítače. Nervy tekly proudem, emoce byly na hraničním bodu, ale to vše vystřídalo nadšení z výsledků, které se dostavily. Zbrusu nový e-shop spatřil světlo světa po necelém roce, v listopadu 2016.
Kamenná prodejna byla v bodě, kdy si sedala a tvořila si i nadále své zákazníky. Zaměstnanci, kteří v Ráji začínali, postupně odešli a na jejich místa přišli jiní.

2017 naše současnost

Tento rok byl pro firmu zlomový. Tři roky po otevření nového Ráje se ustálilo spoustu procesů a postupů. Stabilita firmě přinesla další obchodní možnosti, a všechno to, co si Jakub s Mirkem tajně přáli. Firma sílila a nabírala na obrátkách. Nastalo období, kdy zjistili, že se práce kolem obchodu a e-shopu začínají množit, a tak se rozhodli Ráji věnovat naplno. Jakub odešel z Ultrasportu, kde působil jako obchodní ředitel a s Mirkem začali fungovat na krámě. “Já jsem v tu dobu byl na krámě už 100%, ale 

jak jsme tam byli už oba, tak to začalo nabírat zase jiné obrátky. Vlastně i dodavatelé viděli, že ta změna nese nějaký ovoce, protože i zboží se začalo odebírat víc,” doplňuje Mirek.

Jakub s Mirkem začali rozšiřovat nabídku značek, které budou prodávat. Také bylo potřeba nabrat více zaměstnanců. Počet z původních třech lidí se nakonec zdvojnásobil. Nyní má Český ráj outdoor 6 stálých zaměstnanců + řadu dalších externích odborníků, se kterými spolupracuje. “I přes to, že se ta firma restrukturalizovala, jsme museli začít řešit to, že se to celé musí posunout ještě někam dál. Jasně, mohli jsme zůstat stát na místě a působit jako malý regionální krám, ale díky e-shopu jsme se stali celorepublikoví + máme zákazníky i ze Slovenska” dodává Mirek. Ráj začal spolupracovat s firmou, která jim pomáhá s online marketingem. 

“Taky jsme se dostali k HR problematice. Museli jsme začít tvořit a vymýšlet postupy, manuály, standardy a další věci, které jsou prostě potřeba. Bez toho to nejde.” doplňuje Mirek.

Během tří let, co nový Český ráj fungoval, se Jakub rozhodl, že je na čase věnovat se svému dítěti. A tím byl velkoobchod. “Ty zkušenosti z velkoobchodu, který jsem nasbíral v Ultrasportu jsem nechtěl ztratit”, dodal Kuba.
Nyní se tedy Český ráj outdoor může chlubit tím, že zastupuje pro Českou republiku a Slovenskou republiku, španělskou značku Altus. Historie této značky sahá až do roku 1945. Zabývá se komplexní nabídkou pro kemping, turistiku a horolezectví. Pomalu, ale jistě se opět rozjíždí velkoobchodní činnost firmy Český ráj outdoor.
Tým Českého ráje pravidelně vyráží na různé výstavy jak mezinárodní, tak na našem českém trhu. Zúčastňuje se outdoorových výstav v Česku i v zahraničí. Mezi nejznámější patří Outdoor Show ve Friedrichshafen či ISPO v Mnichově. “Na tyto akce jezdíme, abychom si vytipovali ideální zboží pro naše zákazníky, a také proto, aby celá naše parta byla komplexně informovaná o dění na světových trzích, právě v tom našem oboru. Takže, když řeknu, že jsme těžcí profíci, z hlediska všeobecnejch znalostí, v tom našem oboru, tak určitě nezacházím mimo realitu” míní Jakub.