Jak vybrat spací pytel?

Jak vybrat spací pytel?

Kateřina Kolečková
Kateřina Kolečková
12.7.2019

Aktualizováno: 2.7.2021: Nechce se vám číst hutný text o tom jak správně vybrat spacák? Koukněte na toto spacákové video, které dal dohromady Hannah.Spací pytle Hannah na e-shopu si můžete vybrat zde.

Při výběru spacího pytle se nejdříve musíme zamyslet nad několika otázkami, abychom přesně věděli, jaký spacák potřebujeme. Univerzální spacák, který by byl vhodný po celý rok a do všech podmínek bohužel neexistuje. Takový spacák by byl za horkých letních nocí výborně prodyšný, ve větru zase neprodyšný, za deště nepromokavý a za zimních mrazů fantasticky teplý. Samozřejmě by byl levný, lehký a po sbalení velmi malý. Tak takový spacák nikdy nebyl a s největší pravděpodobností nebude možno ho ani nikdy vyrobit. Na léto prostě potřebujete úplně jiný spacák než na zimu. Větruvzdornost, popř. nepromokavost a prodyšnost jsou vlastnosti protichůdné, tj. čím větší větruvzdornost, popř. nepromokavost, tím menší prodyšnost. A naopak. Čím je tkanina více prodyšná, tím menší má schopnost bránit pronikání větru a vody.

Nejideálnější z možností je, pořídit si tři spacáky,  přičemž každý nám bude sloužit v jiných podmínkách, což je ale pro spoustu z nás finančně náročné.

Při výběru je třeba v první řadě stanovit, kým a do jakých podmínek bude spacák používán. 
Na „hrubo“ je možné spacáky zařadit do kategorií letní, třísezónní a zimní:

Letní spacák

Spacáky určené pro letní teplé období – červen až srpen. Spacáky jsou velice lehké někdy až ultralehké (do 1000g) a hodí se proto na pěší turistiku, cykloturistiku nebo pro vodáctví. Nebudou Vás obtěžovat svou vahou a objemem.

Třísezónní spacák

Ve spacácích můžete nocovat od jara do podzimu. Je to tzv. univerzální spacák. Spací pytel má tu výhodu, že můžete mít pouze jeden spacák a přespíte v něm jak na jaře, v létě, tak i na podzim. Nevýhoda spacího pytle je, že má vyšší hmotnost (od 1200g a výše) a větší rozměr.

Zimní spacák

Jak sám název napovídá, spacáky jsou určeny pro zimní období nebo pozdního podzimu. Určitě není vhodné spát v těchto spacácích za teplých letních večerů.

TEPLOTNÍ URČENÍ SPACÍHO PYTLE

Od roku 2002 pak existuje evropská norma na spacáky, přesněji na měření a výpočet teplot použití.
Solidní výrobci nebo dovozci tyto hodnoty již dnes udávají. Ti pomalejší udávají alespoň tři teplotní údaje - max., komfort a extrém. Pokud na spacáku neobjevíte tři údaje, ale dva nebo dokonce jen jeden, neznamená to, že spacák je špatný. Autor se jen pravděpodobně snaží zmást zákazníka. Ten pak může považovat teplotu extrémní za teplotu komfortní. A extrémní teplota rozhodně není teplotou, ve které by jste měli riskovat noc v daném spacáku
.
Všechny uváděné údaje platí pouze za ideálních laboratorních podmínek a jen pro standardní mužský nebo ženský subjekt!
V praxi mohou být totiž podmínky používání spacího pytle extrémně proměnlivé. Vždy se jedná o nesčetné kombinace následujících faktorů:

 • teplota okolního vzduchu
 • radiační teplota okolního vzduchu
 • rychlost a víření vzduchu
 • vlhkost zadržovaná ve spacáku a okolní vlhkost
 • oblečení osoby
 • poloha osoby ve spacáku
 • izolace mezi spacákem a zemí a tepelná izolace daná samotnou zemí
 • zmačknutí spacáku hmotností a objemem uživatele
 • jiný než ideální poměr plochy a objemu uživatele a prostoru spacáku

Teplotní určení spacáků dle jednotné Evropské normy EN 13537 je stanoveno takto:

Komfort (horní komfort)
Teplota, při které uživatel ležící v uvolněné poloze na zádech v celkové tepelné rovnováze a nepociťuje chlad. Vztaženo k postavě běžné ženy za běžných podmínek.
Limit (dolní komfort)
Spodní hranice, při které uživatel ležící ve skrčené poloze v celkové tepelné rovnováze a ještě nepociťuje chlad. Vztaženo k postavě běžného muže za běžných podmínek použití.

Extreme
Spodní extrémní teplota, při které hrozí nebezpečí poškození zdraví v důsledku podchlazení. Vztaženo k postavě běžné ženy za běžných podmínek použití. Rozhodně nelze brát jako teplotu, při které lze pohodlně spát.
I přes tyto údaje je ale potřeba zvážit další faktory jako je aktuální stav metabolismu a vnější prostředí.        
Ty mohou totiž zkreslit pocitovou teplotu, přestože ta reálná bude odpovídat daným hodnotám. Rozdílnou pocitovou teplotu vnímá muž, žena či dítě. Záleží na aktuální fyzické kondici či fyzickém a psychickém stavu. Velký vliv má také vlhkost okolního prostředí či oblečení těla. Doporučujeme na spaní oblést jiné oblečení, než jaké jste měli na sobě přes den a které by mělo být suché. Oblečení by jste měli vrstvit od termoprádla či jiné první vrstvy (která by neměla být příliš upnutá), v případě nutnosti přidat druhou vrstvu z hřejivého materiálu. V případě, že ani dvě vrstvy nestačí a chcete přidat další, dbejte na to, aby jste měli stále dostatečný prostor ve svém spacím pytli, jinak budete stlačovat izolační vrstvu samotného spacího pytle a vrstevní oblečení tak bude kontraproduktivní.      
Pokud se někdo zeptá: “A nebude mi v tom spacáku zima?“ Tak na takovou otázku se odpovídá jen velmi těžce, neboť vnímání chladu je VŽDY subjektivní!Teploty použití proto nejsou veličiny plynoucí jen z vnitřní podstaty spacáku, ale záleží na podmínkách používání, osobě a jejím stavu v době používání.
Dále pací pytle dělíme do několika katergoriíí podle typu náplně, či konstrukce nebo tvaru .Dle těchto parametrů a budoucího využití spacího pytle je třeba se rozhodovat ve volbě.   

Dále pací pytle dělíme do několika katergoriíí podle typu náplně, či konstrukce nebo tvaru .Dle těchto parametrů a budoucího využití spacího pytle je třeba se rozhodovat ve volbě.  

SPACÁK DLE MATERIÁLU

Vnější materiál

Významně ovlivňuje loft. Příliš vysoká gramáž použitého materiálu je sama o sobě v podstatě zbytečnou zátěží na vašich zádech, ale promítá se i dále. Těžký materiál stlačuje izolační náplň a snižuje její loft. Významným parametrem vnějšího materiálu je také voodpudivost/prodyšnost.

Vnitřní materiál

Jedná se o vrstvu, která je často v přímém kontaktu s uživatelovou pokožkou a u které je kladen důraz zejména na vysokou prodyšnost.

Typ náplně

používá se buď péřová, nebo syntetická. Volba náplně výrazně určuje termoizolační schopnosti a hmotnost spacího pytle. V naší nabídce naleznete pouze spacáky péřové.

SPACÁKY DLE KONSTRUKCE

Dekové       

Tento typ spacího pytle lze plně rozepnout a používat také jako běžnou deku. Je vhodný jen do kempu nebo na chalupu, ve stanu nebo venku teplo příliš neudrží.     

Mumiové      

Jedná se o nejpoužívanější tvar spacího pytle, který kopíruje lidské tělo, a proto optimalizuje vnitřní prostor. Mumiový spacák snižuje únik tepla a optimalizuje velikost vyhřívaného prostoru. Rozšířené mumie jsou vhodné pro majitele netypických postav, anatomické a také nedávná novinka – pružné mumie– naopak mnohem lépe kopírují lidské tělo, a tím opět zmenšují velikost zbytečně vyhřívaného prostoru  
   
Oválné       

Tento tvar vychází z mumiového spacího pytle, ale je více oválný a nekopíruje tak přesně tvar lidského těla.      
Je to kompromis mezi prostorem dekového a mumiového spacího pytle.    
  
Rozšiřitelné      

Tato vlastnost spacích pytlů může být použit pro všechny již zmíněné tvary.      
Rozšiřitelná může být jak délka, tak i šířka spacího pytle.

SPACÁKY DLE TYPU IZOLAČNÍ NÁPLNĚ

Syntetické       

V dnešní době jsou syntetická vlákna nejpoužívanější jako náplň do spacích pytlů.      
I syntetická vlákna mohou být dělena do mnoha kategoriíí podle jejich vlastností, jako na příklad na mikrovlákna a kanálková dutá vlákna.      
Každý typ vlákna má specifkou vlastnost.      
Mikrovlákno má vysoké termo-izolační vlastnosti a zabírá málo prostoru. Nejčastěji je používáno pro malé spací pytle, kde je velký důraz na dobrý poměr váhy a velikosti balení. Spací pytle plněné mikrovláknem mají menší loft neboli nadýchanost než je tomu u spacích pytlů plněných dutým vláknem.      
U dutých vláken rozlišujeme ještě počet kanálků, která vlákna mají. S vyšším počtem se zvyšuje jejich výhřevnost a nadýchanost vláken.      
Syntetická vlákna jsou relativně nenáročná na údržbu, jsou antialergická a odolná ve vlhkém prostředí oproti náplním peřovým. 

Výhody:

 • Je výrazně levnější.
 • Hřeje (izoluje) i když je vlhký.
 • Jsou vhodný i pro alergiky.
 • Je objemnější a těžší.
 • Oproti péřovému má spacák z dutých vláken výrazně kratší životnost (po 4 letech používání je v podstatě zničený).

Volíte-li duté vlákno na zimu, musíte rozhodně sáhnout po vysoce kvalitních materiálech (prakticky pouze značky jen Polargard, Primaloft případně Thermolite ). Spacák vás dobře zahřeje, i když bude vlhký. Jeho nevýhodou je vysoká hmotnost, velký objem a hlavně to, že takový spacák v porovnání s péřovým poměrně rychle stárne….    

Péřové spacáky    
Peří je osvědčený přírodní izolační materiál. Při správné údržbě a ošetřování poskytuje svým uživatelům maximální tepelný komfort spojený s nízkou hmotností, vysokou spolehlivostí a dlouhou životností spacáku.Peří je oproti sytentické náplni lehčí, sbalitelnější a mají větší výhřevost.      
Naopak je peří složitější na údržbu a je náchylné na vlhkost. Nejčastěji používané peří je bud' husí nebo kachní peří.      
Peří se specifikuje poměrem prachového peří a malých pírek. Prachové zajišt'uje tepelnou izolaci a pírka mají na starost nadýchatelnost.      
Dalším údajem je plnivost, která značí schopnost peří zaujmout maximální objem. Vyjadřuje pružnost a rozpínavost. Čím vyšší je hodnota, tím je plnivost lepší. Kvalitu péřové náplně určuje nejen množství prachového peří ve směsi (údaje 90/10, 80/20 nebo 70/30), ale i jejich celková pružnost a rozpínavost (tj. schopnost zaujmout maximální objem a loft). Tato “plnivost” (angl. ”Fill power”) je mezinárodně uznávanou veličinou a je testována systémem IDBF ve speciálních laboratořích.
      
JAKOU SI VYBRAT VELIKOST SPACÁKU?

Spacák by měl být mírně volný, právě tak, aby se spáč při otáčení z boku na bok neotáčel s celým spacákem, ale pouze on sám. Výrobci proto mají v nabídce spacáků obvykle dvě velikosti podle výšky postavy. Výběr správné velikosti a délky spacího pytle je důležitým krokem před jeho koupí. Spací pytel nesmí být těsný, naopak prostor mezi tělem a stěnami spacího pytle by neměl být extra velký. Pokud je prostor příliš malý, dochází ke stlačení izolační vrstvy a její výhřevnost není stoprocentní. V opačném případě musí tělo vyhřát velý prostor. Doporučená výška osoby je cca o 25cm menší než samotná délka spacího pytle. Je nutné brát ale v potaz také šířku postavy, a proto je lepší spací pytel vyzkoušet a vlézt si do něj před samotnou koupí.       

SPOJOVATELNOST SPACÍCH PYTLŮ

Některé spací pytle mají vlastnost, že lze dva spojit v jeden velký spacák.       
Spací pytel musí být v provedení L (levý) a R (pravý), mělo by se jednat o stejný typ spacího pytle z jedné sezóny.       
Pokud chcete spojit dva různé typy spacích pytlů, musí být z jedné kolekce a mít stejnou délku. 

ZIP SPACÁKU

Spacáky bez zipu se dnes již prakticky nevyrábí. Není však zip jako zip. U neznačkového zipu riskujete, že vás zradí právě v okamžiku, kdy to nejméně potřebujete. Noc v mraze se spacákem použitým jako přikrývka, protože zip nejde zapnout, rozjíždí se nebo upadl jezdec může být také vaší nocí poslední. Absolutní světová špička jsou zipy YKK, vynikající jsou také české zipy Ws20.
Zip by měl být krytý vnitřní zateplovací légou, která zabraňuje úniku tepla ven konstrukcí zipu.

OBAL NA SPACÁK

Obal chrání spací pytel před ušpiněním a mechanickým poškozením.       
Ve většině případů má obal kompresní popruhy, které umožní stlačit velikost balení na minimum.

Mohlo by vás zajímat
Akce až 71 % na vybrané oblečení Hannah

Akce až 71 % na vybrané oblečení Hannah

Máme super slevy na vybrané kousky od značky Hannah. Vybavte se za super kačky, zásoby se nám tenčí.
23.05.2022
Už rok jsme v nové prodejně a chystáme akci

Už rok jsme v nové prodejně a chystáme akci

Naše kamenná prodejna bude plná slev. Přijďte se za námi podívat, těšíme se na vás? Kdy? To se dozvíte uvnitř článku.
09.05.2022
Husky days slevy až 40 % právě fičí

Husky days slevy až 40 % právě fičí

Oblečení od české značky Husky nyní máme až se 40% slevou. Běžte si vybrat nějaký kousek za super kačky
05.05.2022
Lezete po skalách?

Lezete po skalách?

V ráji se na vaše lezecké hrátky v přírodě vybavíte raz dva.
27.04.2022
Pohádkový Český ráj

Pohádkový Český ráj

Necelých sto kilometrů severovýchodně od Prahy je oblast, ve které se snoubí rozmanitost přírodních krás s bohatými historickými památkami. Skalní měs...

25.04.2022
zobrazit všechny články
Akce až 71 % na vybrané oblečení Hannah

Akce až 71 % na vybrané oblečení Hannah

Máme super slevy na vybrané kousky od značky Hannah. Vybavte se za super kačky, zásoby se nám tenčí.
23.05.2022
Už rok jsme v nové prodejně a chystáme akci

Už rok jsme v nové prodejně a chystáme akci

Naše kamenná prodejna bude plná slev. Přijďte se za námi podívat, těšíme se na vás? Kdy? To se dozvíte uvnitř článku.
09.05.2022
Husky days slevy až 40 % právě fičí

Husky days slevy až 40 % právě fičí

Oblečení od české značky Husky nyní máme až se 40% slevou. Běžte si vybrat nějaký kousek za super kačky
05.05.2022
Lezete po skalách?

Lezete po skalách?

V ráji se na vaše lezecké hrátky v přírodě vybavíte raz dva.
27.04.2022
Pohádkový Český ráj

Pohádkový Český ráj

Necelých sto kilometrů severovýchodně od Prahy je oblast, ve které se snoubí rozmanitost přírodních krás s bohatými historickými památkami. Skalní měs...

25.04.2022