Ponožky na trek, materiály a jak je prát
Jak se starat...

Ponožky na trek, materiály a jak je prát


Kateřina Kolečková
Kateřina Kolečková
30. 11. 2016

Stejně jako si chráníme jiné části těla, je nutné, věnovat stejnou péči i chodidlům.

Abychom svá chodidla chránili, a zároveň je měli v suchu a teple, je potřeba obout do vhodné obuvi i kvalitní ponožky.
 

Jak funguje ponožka?

Během chůze je noha namáhána ze všech stran, proto se potřebujeme vyvarovat vzniku nepříjemných otlaků, puchýřů a odřenin.
Jelikož ponožka je v přímém kontaktu s pokožkou, je prvním a nezbytným pomocníkem, který nám má zajistit správnou funkci odvodu potu z chodidel směrem ven, a zároveň nám dopřeje pohodlí a teplo.

Pokud investujeme do drahých bot od kterých očekáváme, že nám budou nohu chránit, je logicky nutné, abychom stejně tak investovali i do kvalitních ponožek. Obyčejná ponožka je možná fajn na nošení, ovšem, žádné velké funkční vlastnosti, jako je odvod potu, nemá. S takovou ponožkou nám budou trekové boty za tisíce opravdu k ničemu.
Proto je potřeba výběru ponožek věnovat dostatečnou péči.
 

Jak vybrat ponožky?

Outdoorová ponožka má technické pletení. To znamená, že je perforovana v nártu, pata a špička je naopak vystužená proti otlakům. Elasticita hraje u pohodlí a funkčnosti ponožek velkou roli.
Při výběru ponožek je také velmi důležitá její správná velikost a výška lemu. Výška lemu by měla vždy přesahovat okraj boty, aby nás lem netlačil a my jsme mohli botu bez problémů pevně zavázat.

Po trekových ponožkách budeme bezesporu potřebovat určitý tepelný komfort do námi požadovaných podmínek. U trekových ponožek se tedy řídíme rozdělením:

Dle ročního období:

  • zimní

  • letní

  • celoroční
     

Nebo dle použité technologie výroby:

  • jednodruhové

  • vícedruhové

  • speciální

Z hlediska materiálů se setkáváme se s trekovými ponožkami, které jsou vlněné, kombinované nebo čistě umělé.

V dnešní době je ale nejoblíbenější kombinovaný úplet z:

1. přírodních vláken, savých, vlhko absorbujících - hydrofilních materiálů

Přírodní materiály mají specifickou vlastnost, a tou je nasátí vlhkosti do svého objemu.

Vlhko je však v outdoorových podmínkách nežádoucí, zvláště při kontaktu s pokožkou. Přírodní materiály, kromě vlny, se proto umísťují v úpletu do lícní strany ponožky, mimo kontakt s pokožkou chodidla.
Pokud chceme využít pozitivní vlastnosti přírodních materiálů v ponožkách, je vhodné přírodní materiály kombinovat s materiály syntetickými. Dvojnásob to platí u trekových ponožek, které většinou nosíme do obuvi s membránou proti pronikání vlhkosti.
Pro outdoorové ponožky se nejvíce využívá velmi jemná ovčí vlna merino s vlákny o průměru pod 25 mikronů (materiál tzv. neškrábe). Vlna má přirozenou schopnost vydržet dlouho bez zápachu, absorbuje až 35 % vlhkosti, aniž je na ní patrná a na pokožce citelná (tzn, že hřeje i mokrá). Struktura vláken pak podporuje výborné proudění vzduchu. Díky svému složení se ve vlně nemnoží bakterie.
 

2. Syntetických vláken, nesavých, vlhko odpuzujících – hydrofobních materiálů

Od syntetických materiálů, například vláken polypropylenu (POP), akrylu (PAN) nebo polyamidu (PAD) nebo polyesteru (PES) očekáváme pocit suchého a teplého prostředí. Tyto materiály jsou pružné na ohyb, zajistí ponožce měkkost a ochranné vlastnosti v úpletu. Jejich místo v outdoorové ponožce najdete především v podkladu rubové vrstvy.
Polyamid má výborné fyzikální parametry, jako je vysoká pevnost za sucha, odolnost proti oděru a také pružnost. Přijímá pouze 4,5 % vlhkosti.
Obecně nejpoužívanějším syntetickým materiálem je polyester (PES). Vedle vlny, a především v kombinaci s ní, je považován za výborný materiál pro výrobu outdoorových ponožek.

 

Shrnutí

Vhodnou skladbou těchto dvou typů vláken dosahují trekové ponožky výborných parametrů v odvodu nebo pohlcení potní vlhkosti, a také v tepelném komfortu.
Výběr ponožek vždy závistí na ročním období a aktivitě, na kterou se je chystáme použít. Obecně platí, že na treky jsou nejideálnější ponožky z kombinovaných materiálů, tedy přírodní materiály kombinované se syntetickými.

 

Péče o ponožky

Vždy je lepší prát ponožky v přípravcích určených pro funkční prádlo. Takovýchto na je na trhu nepočítaně. Není potřeba používat aviváž, jelikož může v krajních případech podráždit pokožku na noze, a také nenávratně poškodit funkčnost samotného materiálu, ze kterého je ponožka vyrobena.
Obecné pravidlo, kterým nic nezkazíte je, vždy se řídit pokyny na obalech, štítcích nebo radami výrobce.

Mrkněte se na naši nabídku pánských, dámských i dětských outdoorových ponožek. 
#hratkyvprirode

Diskuze k tomuto článku