Jak vybrat turistický batoh
Jak vybrat...

Jak vybrat turistický batoh


Martin Vinš
10. 3. 2021

Říká se, že nejlepším přítelem člověka je pes. Ale víte, kdo by měl být nejlepším přítelem člověka na cestách? Batoh. Aby to tak opravdu bylo, je potřeba si správně vybrat. Kdo nevybere správně, riskuje, že se z přítele stane přítěž. Neradi riskujete? Pak vám určitě pomůže náš praktický průvodce Jak vybrat batoh. Šťastnou cestu!

Kryjte si záda

Pohodlí a funkčnost jsou důležité vždy. Ať už se chystáte na kratší procházku, delší túru, náročnou výpravu či životní expedici, výbavu je dobré nepodcenit. S vaším batohem máte stejný cíl i trasu. Navíc sdílíte jeden velmi podstatný společný prostor - vaše záda. On se nese, vy nesete. Aby náladu na cestě nic nekazilo, aby byl pohyb radostí, věnujte pozornost zádovému systému vašeho batohu. A to, i pokud nemáte se zády ani s krční páteří žádné problémy. Co by vás při výběru mělo zajímat? Ergonomie, rozměry batohu vzhledem k vaší postavě, polstrování, umístění a šíře popruhů, možnost rovnoměrně rozdělit váhy nákladu vzhledem k těžišti.

Dobrý sluha, ne zlý pán 

Malý, střední, velký? Nejlepší o něm téměř nevědět! Ať už budete mít na zádech „daypack“ do třiceti litrů nebo malý batůžek, je zásadní, aby netlačil na ramenou, aby nepřekážel za hlavou, netahal za krkem, neodstával od lopatek a netlačil na zadek. U menších batohů budete možná vzhledem k účelu použití zejména ve městě a v civilizaci spíše řešit design a barvu. To však neznamená, že si nevyzkoušíte, jak vám sedí při plném naložení (a že počítač, peněženka, klíče, telefon, diář, svačina a pití dokážou vážit i pět kilo). Pokud je podobný náklad vaším denním standardem, pak vybírejte batoh s pohodlnými popruhy a nastavitelným zádovým systémem. Tyto dva parametry by pak měly být klíčovými při výběru středních a velkých turistických batohů. K tomu hlídáte i vlastnosti materiálu, ze kterého jsou jednotlivé části batohu vyrobeny, systém kapes a komor, rovněž různé detaily, doplňky a vychytávky. 

Sbaleno na cesty 

Univerzální turistický? Nebo lezecký, horský, skialpový? Pro muže nebo pro ženu? Specializace a přizpůsobení specifickým potřebám jednotlivých sportů se neustále vylepšuje, zkušenosti přibývají, nároky stoupají. Vývoj jde kupředu nejen v oblasti technologií, ale také v oblastech ekologie a trvalé udržitelnosti. Možná vám nebude lhostejné ani to, kde, případně z jakých materiálů a za jakých podmínek byl váš batoh vyrobený, jaký příběh se skrývá za jeho značkou a jací lidé jej pro vás vyrobili.

Diskuze k tomuto článku