Jak vybrat batoh na vícedenní trek
Jak vybrat...

Jak vybrat batoh na vícedenní trek


Martin Vinš
2. 4. 2021

Jako boty, které si musíte rozchodit, je vhodné batoh si „onosit“. Zvlášť před velkou výpravou. Natrénovat jeho nošení při jednodenních výletech, vědět, jak pracovat s těžištěm, jak rozložit váhu, jak s popruhy a bederním pásem, prozkoušet, jak vše nastavit, aby batoh seděl a netlačil. To vše patří k přípravě na pochod a prevenci nepříjemných bolestí.

Že se chystáte zabalit na trek vícedenní, je pro výběr správného batohu důležitý, nikoli však jediný fakt, který potřebujete brát v úvahu. U vícedenních výletů jsou zásadní minimálně tři další fakta: jestli jste muž nebo žena, jestli vyrážíte v zimě nebo v létě a jestli si na zádech ponesete všechno, co budete potřebovat k životu ve dne i v noci, nebo si výlet plánujete po bodech s občerstvením a noclehem.

Velký outdoorový batoh si člověk nekupuje na jednu sezonu ani na jediný výlet. Až budete vybírat ten svůj ideální batoh na vícedenní turistiku, berte v potaz nejen cenu a design, ale věnujte pozornost i celé řadě dalších vlastností. Pro lepší přehlednost je pro vás máme roztříděné do několika okruhů.

Kapacita a zatížení batohu

Váha a objem, možnost navýšit kapacitu batohu, odnímatelné součásti, vyjímatelné výztuhy, nastavitelný zádový nosný systém, balanční popruhy, nastavitelný hrudní popruh a ramenní popruhy, kompresní pásky, bederní pás z tvarovatelné pěny.

Kvalita a manipulace s batohem

Kvalita materiálů, zipů a přezek, rychlá a funkční nastavitelnost zádového systému a všech popruhů, ovládání spon i v rukavicích, dostatek vhodných kapes a dobrý přístup k nim.

Doplňky a vychytávky batohu

Uzamykatelné zipy, pláštěnka, USB nabíječka, přihrádka na foťák, vak na vodu, venkovní úchyty a poutka, pohotovostní píšťalka, odlehčovací třmeny na ruce.

Diskuze k tomuto článku