Jak správně vybrat velikost batohu
Jak vybrat...

Jak správně vybrat velikost batohu


Martin Vinš
11. 3. 2021

Svačinu, pití a pláštěnku? Nebo spacák, stan a oblečení na týden? V zimě nebo v létě? S příhodně rozmístěnými zastávkami po trase nebo úplně mimo civilizaci, kde se spoléháte pouze na vlastní zdroje? Pro výběr správného batohu navíc nepotřebujete znát pouze délku svých zad, ale i délku svého výletu. Totiž: čím delší výlet, tím větší batoh. Pokud po ruce nemáte šerpu, oslíka či kárku, pak to, co si sbalíte, si budete muset i odnést na vlastních zádech. Klasické dilema dobrodruhů zní: chci mít větší batoh a hodně věcí, jistotu, že mi nic nebude chybět, ale tím pádem hodně těžký krok - nebo budu minimalistou bez zálohy a pojistek, zato poskáču svižně jako kamzík?

Z čeho si vlastně můžete vybírat? Při jednodenním treku by vám měl postačit batoh o objemu 35 litrů - a to i v případě, že máte s sebou ratolesti se zvýšeným nárokem na rezervní ponožky, sacharidy a legopanáčky. Mimochodem, nebojte se rozložit náklad mezi všechny členy skupiny, bez ohledu na věk. Čím více ratolestí, tím více batohů, klidně menších, i to vám podstatně uleví.

Dvou až třídenní výlet bude pravděpodobně vyžadovat nosítko o objemu 40 až 50 litrů. A týdenní výpravy z vás udělají nosiče nákladu poskládaného do batohu o objemu 60 litrů a více. Také se s neskrývaným objemem ohlížíte po trampech, co mají přes staleté krosny přehozený ještě těžký kožený kabát a dvě cínové pánve? Zkušení cestovatelé tvrdí, že si výběrem toho, co nejlépe vyhovuje, musí každý projít sám. Nedá se to ovšem zvládnout rychlovýběrem na koberci v prodejně, musíte s tím do terénu. Není výjimkou, že to bude z extrému do extrému, kdy po velkoryse zabalených 80 litrech pro strýčka příhodu klesnete na skromných 30, abyste se střízlivě usídlili na univerzálních 60 litrech za výlet.

Čím delší výlet a čím těžší náklad, tím promyšlenější se hodí přístup. Zkrátka a dobře, i tady platí klasické manažerské pravidlo: nenakládejte si na sebe, co nedokážete unést.

-10%
Batoh Altus Marbore 40 ceramic Batoh Altus Marbore 40 ceramic 40 l

Batoh Altus Marbore 40 ceramic

Marbore je technický batoh určený pro technické výlety, kde vás strmé stoupání podrobí zkoušce a vy potřebujete batoh, který vám bude dělat společnost a poskytovat pohodlí.

skladem

3 890 Kč 3 501 Kč

Diskuze k tomuto článku