Jak se starat o funkční prádlo
Jak se starat...

Jak se starat o funkční prádlo


Kateřina Kolečková
Kateřina Kolečková
30. 11. 2016

Funkční prádlo neboli také termoprádlo, by už dnes mělo být nedílnou součástí šatníku každého z nás. Vhodné je na každou těžší i lehčí sportovní aktivitu, při které se potíme, ale i na běžné denní nošení.

Vhodě zvolené funkční prádlo nám zajistí, aby se pot odvedl od těla co nejrychleji. Tělo tak díky němu zůstává v teple a suchu.


A jak vlastně tento malý kousek oblečení funguje?
Princip funkce termoprádla spočívá v odvádění vlhkosti, v tomto případě potu, od pokožky na druhou stranu pleteniny. Vlhkost pak následně prostupuje přes další vrstvy oblečení a odpařuje se. Jedná se o princip knotového efektu.

Materiál, ze kterého je funkční prádlo vyrobeno může být buď z přírodních vláken nebo syntetických.

U syntetických tkanin je to většinou polypropylen (POP) nebo polyester (PES), nejčastěji v kombinaci s vlnou nebo viskózním hedvábím či elastomerem. Jak polypropylen, tak i polyester představují rychleschnoucí syntetická vlákna, která absorbují opravdu jen minimální množství vlhkosti.

Z přírodních materiálů se nejčastěji používá vlna či bambusové vlákno. Výhodou přírodních materiálů je jeho přirozená antibakteriálnost. Pokud se bavíme o vlně, využívá se ovčí vlna merino. Skvělou vlastností tohoto materiálu je, že dokáže chemicky vázat a neutralizovat pot. Další její plus je, že hřeje i když je mokrá. Díky vysokým termoizolačním schopnostem je vhodná především do chladnějšího počasí.

Abychom o vlastnosti funkčního nepřišli a zachovali je co možná nejdéle, musíme se o něj i náležitě starat.

Jak tedy správně starat o funkční prádlo?
Pokud budete dodržovat následující pravidla, vězte, že vám vydrží sloužit pěknou řádku let.  

  1. Prádlo perte v pračce na 30°C. Běžné znečištění lze i při této teplotě lehce odstranit. Vždy se ale řiďte instrukcemi na cedulce, jelikož některé prádlo snese 30°C, jiné i 40°C

  2. Vždy používejte prací prostředky určené k praní funkčního oblečení. Běžné prací prášky moc vhodné nejsou, jelikož se při máchání hůře odstraňují a zbylé částečky mohou snížit funkčnost prádla

  3. Nikdy, ale opravdu NIKDY nepoužívejte aviváž. Ta způsobí snížení kapilárního výkonu vlákna, tzn., že ucpává “póry”, jimiž se vlhkost dostává pryč od pokožky. Pokud by se tak stalo, měli bychom z funkčního prádla, prádlo obyčejné.

  4. Prádlo perte naruby

  5. Pokud není uvedeno na cedulce jinak, můžete použít sušičku, ovšem jen na nízkou teplotu

  6. Funkční prádlo po extrémním propocení ihned lehce přeperte nebo vymáchejte. Takto ochráníte textilii před negativními účinky agresivního potu

Pokud se budete držet těchto šesti pravidel, bude vám funkční prádlo sloužit spolehlivě po dlouhá léta.

Podívejte se na naší nabídku dámského, pánského nebo dětského funkčního oblečení a vybavte se na toulky přírodou kvalitním a spolehlivým prádlem.

Diskuze k tomuto článku