Desatero bezpečného lezení
Jak na lezení

Desatero bezpečného lezení


Kateřina Kolečková
Kateřina Kolečková
24. 10. 2018
 1. Kvalitní vybavení – Používej pouze vybavení, jehož historii znáš a pečlivě si prostuduj návod k použití.

 2. Před lezením se rozcvič – Strečing a rozlezení chrání tvoje klouby, vazy a svalstvo před poraněním.

 3. Vzájemná kontrola lezců (partnercheck) – Se spolulezcem si navzájem zkontroluj před každou cestou:
  - navazovací uzel, zapnutí úvazku,
  - založení lana v jistítku,
  - zašroubovanou pojistku zámku karabiny, která spojuje úvazek s jistící pomůckou,
  - nakonec zajištění lana uzlem na jeho konci.

 4. Jištění věnuj plnou pozornost – Život spolulezce máš ve svých rukou. Proto svírej neustále brzdný pramen lana a buď ve střehu.

 5. Správné postavení jističe – Zvol si správné místo pro jištění a sleduj, zda se partner neodchyluje od své cesty.

 6. Komunikuj – Dej vždy partnerovi vědět, co se děje. Svého jistícího partnera informuj vždy před odsednutím do lana nebo očekávaným pádem. Jistící se naopak ozve lezci, pokud nastanou komplikace při jištění.

 7. Pozor při provlékání lana – Spouštět partnera je dovoleno jenom z kovového kruhu nebo z karabiny s pojistkou. Jedna expreska nestačí. Je zakázáno zavěšovat lano do karabiny nebo kruhu, který je už obsazen jiným lanem. Tření lan o sebe může být příčinou jejich poškození nebo přetržení.

 8. Chraň si hlavu – Přilba chrání před zraněním hlavy způsobeným nekontrolovatelným pádem nebo padajícím kamením. Dodržuj si bezpečný odstup od lezců v sousedních cestách. Přilba v batohu je k ničemu.

 9. Chovej se ohleduplně –  Počkej, až se tvoje cesta uvolní. respektuj otatní lezce, informuj o zpozorovaném nebezpečí a chybách. Dodržuj zákazy a omezení v oblasti kde se nacházíš.

 10. Mysli na životní prostředí – Ke skále, hoře i přírodě se chovej tak, aby po tobě nezůstala spoušť. Je jenom na nás, v jakém prostředí se budeme pohybovat my i ti, co přijdou po nás.

Tip na závěr: kromě životního prostředí mysli i na sebe a pokud se chystáš na horolezeckou dovolenou do ciziny, nezapomeň si pořídit pojištění pro horolezce

Diskuze k tomuto článku