Desatero bezpečné turistiky na horách
Novinky

Desatero bezpečné turistiky na horách


Kateřina Kolečková
Kateřina Kolečková
13. 2. 2019

Hory přitahují člověka odjakživa. Jejich zdolávání a toulání se po nich je přesně ta svoboda, kterou “my v Outdooru”, tak milujeme. Pro začátečníky i zkušené turisty (není na škodu si vše připomenout) jsme proto připravili pár základních bezpečnostních tipů pro horské túry.
Samotné hory nejsou nebezpečné. Nebezpečím v horách je nezodpovědný, neohleduplný nebo netrénovaný člověk. Je fakt, že české hory nedosahují enormních nadmořských výšek, ale nikdy není radno hory podceňovat. Ať jsou české či zahraniční. Horská turistika má svá určitá pravidla, která bychom měli dodržovat, abychom se z každé túry šťastně vrátili.

Na co se připravit? Jak se v horách chovat, aby jsme předešli zbytečným problémům? Přečtěte si desatero bezpečné horské turistiky.

1. Plánování cesty

Pečlivě si naplánujte trasu túry. 
Správná příprava začíná doma. Zjistěte si všechny dostupné informace o místě, které chcete navštívit. Náročnost terénu a délku trasy vždy přizpůsobte nejméně zdatné osobě ve skupině. 

Berete s sebou děti? Nezapomeňte, že i když dítě nemá takovou výdrž jako vy, chce se vám podobat, proto často nedá najevo svou únavu. Proto minimálně každou hodinu dělejte přestávky. Toto platí i pokud sebou na túry berete psa. Děti do dvou let neberte na lanovku, mohou hůře reagovat na prudkou změnu tlaku.  

2. Správné vybavení nade vše

Dobře si připravte a zkontrolujte vybavení a jeho nastavení. Vybavení volte s ohledem na obtížnost terénu a aktuální roční období. 
Vždy věřte tomu, co máte vyzkoušené. Neriskujte použitím nových, neprověřených produktů (to platí hlavně u obuvi).
Nezapomeňte, že teplota klesá s výškou (na každých 100 m je to 0,6–1°C). 
Mějte pevnou kotníkovou obuv s neklouzavou podrážkou, turistický batoh s balíčkem první pomoci, ochranu před sluncem, teplé outdoorové oblečení chránící před větrem, dostatek tekutin, zásoby na cestu a nabitý mobilní telefon (hodí se i powerbanka). 
Netahejte s sebou však zbytečnosti. Batoh by měl mít bederní popruh a jeho váha by neměla překročit 20 % vaší tělesné hmotnosti. V průběhu pochodu jezte potraviny bohaté na komplexní sacharidy a často doplňujte tekutiny. 

3. Jak bude?

Věnujte maximální pozornost počasí. Sledujte jeho vývoj, předpověď, bouřkovou, sněhovou a lavinovou situaci. Pozornost věnujte upozornění horské služby na nebezpečí a změny. V horách je počasí velice proměnlivé. Vždy zhodnoťte povětrnostní podmínky a terén, zda odpovídají vašim představám a schopnostem všech ve skupině.

4. Ví o vás?

Vždy informujte příbuzné, kamarády nebo chataře o vaší plánované túře a vašem předpokládaném návratu. Pokud jakkoliv změníte plán, oznamte to. Zamezíte tak vyvolání zbytečné pátrací akce. Do mobilu si můžete stáhnout také aplikaci horské služby.
Tůru začněte brzy ráno, čím dříve, tím lépe. Tempo přizpůsobte nejslabšímu článku výpravy.

5. Je to sice dál...

Nepohybujte se mimo vyznačené cesty. V neschůdném terénu hrozí nebezpečí dezorientace, pád či zranění padajícími kameny. Vyvarujte se zkratek. Ocitnete-li se mimo stezku, vraťte se na poslední známý bod. 
Držte se zásady: Když máte pochybnosti, vraťte se. 

6. Víte, kde jste?

Naučte se správně používat mapu v měřítku 1:50 000 nebo 1:25 000, buzolu, výškoměr. Výborný pomocný prostředek pro orientaci je družicový navigační systém (GPS). V oblasti, kde je pokrytí signálem, představuje mobilní telefon jeden z nejdůležitějších záchranných prostředků. Nezapomeňte si ho vzít s sebou a před odchodem řádně nabít baterii (a pro jistotu i powerbanku).

7. Ve třech se to lépe táhne

Na túru nikdy nechoďte sami. Nejideálnější jsou tříčlenné skupinky. Při úrazu mohou dva pomoci nebo jeden zůstává u zraněného a druhý vyhledá pomoc.

8. Nehoda není náhoda

Mějte s sebou lékárničku. V případě potřeby byste měli umět poskytnout první pomoc. V případě úrazu zachovejte pokud možno co největší klid. Zraněnému je možné pomoci díky mobilnímu telefonu, světelným nebo jiným znamením. Přivolejte pomoc a neopouštějte zraněného člověka. 

9. Buďte ohleduplní

Naučte se rozeznávat typy výstražných tabulí a jejich význam.  
Vždy chraňte sebe a přírodu. Odpadky si noste s sebou. Nepřeceňujte své schopnosti a síly, ani síly a schopnosti parťáků ve skupině. Nepoškozujte a nepřemisťujte orientační tabule a tyčová značení – někdy na nich závisí lidské životy. Nikdy nepodceňujte sílu hor, ať jsou jakékoli.

10. Pojištění

Jistota je jistota. Při všech cestách do hor doporučujeme využít kvalitní cestovní pojištění, a to i v případě, že se vydáváte například jen na víkend do Tater. A pokud nemáte úrazové pojištění, je určitě vhodné pořídit si i jednodenní cestovní pojištění na cesty po českých horách. “Cestovko” stojí pár korun a máte klid. Jakékoliv ošetření v zahraničí typu zásah horské služby, následný pobyt v nemocnici, chirurgický zákrok apod. znamená statisícové náklady. To nechceš.

Mezinárodní nouzové signály:

Mezinárodní nouzové signály

Volání o pomoc se v horách signalizuje zvukovým (píšťalkou) nebo světelným (baterkou) signálem s frekvencí 6 × za minutu s jednominutovými přestávkami.
Odpověď zachránce: 3 signály za minutu.
 
Pokud jste ve vizuálním kontaktu s helikoptérou, znamení pro posádku helikoptéry se signalizují rukama a zásadně zády proti větru.

Potřebujeme pomoc – zvedneme obě ruce do tvaru písmene Y (yes) nebo použijeme zelené světlo.
Nepotřebujeme pomoc – levou ruku necháme spuštěnou ve tvaru písmene N (no) nebo použijeme červené světlo.

Pilotovi můžete ukázat směr větru pomocí kusu oděvu. 
K helikoptéře se přibližujte zásadně zepředu po zastavení vrtule nebo na pokyn posádky. Plocha pro přistání helikoptéry by měla mít cca 15m poloměr.

Kontakt na Horskou službu: +420 12 10
Zdravotnická záchranná služba: 155
Celoevropské nouzové číslo: 112

Každý okamžik strávený na horských hřebenech vám dodá pocit naprosté harmonie a klidu. 
Hory jsou přece jen blíže slunci a příval energie, který vás dokáže vystřelit až na oběžnou dráhu je prostě dokonalý. A hlavně zadarmo.
Tak se sbalte a vyražte ven. 
Pamatujte ale, že úrazy a neštěstí se nemusí stávat jen ostatním. Udělejte tedy všechno pro to, abyste snížili rizika, která vám během pobytu na horách mohou hrozit. 

Diskuze k tomuto článku